---

Wiadomości

Inauguracja cyfrowej kolekcji czasopism polonijnych

Zapraszamy na inaugurację cyfrowej kolekcji czasopism polonijnych wydawanych w Brazylii od końca XIX wieku do drugiej połowy XX wieku, wcześniej niedostępnych online. Stworzenie kolekcji przez Centrum Badań Polonistycznych UFPR odbyło się we współpracy z Konsulatem Generalnym RP i jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

W ramach inauguracji kolekcji odbędą się wykłady prof. dr Izabeli Drozdowskiej-Broering (UFSC) i prof. dr. Rhuana Trindade (UNICENTRO), mające na celu przybliżenie publiczności bogactwa i znaczenia polskiej prasy w historii naszego regionu. Podkreśla również wartość czasopism jako przedmiotu badań, dotychczas mało zbadanego, dla różnych dziedzin nauki, takich jak historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo czy edukacja.

Wydarzenie odbędzie się w dniu 21.11.2024 r. (czwartek) o godz. 18.30 (czasu Brasília) na kampusie UFPR oraz zdalnie na kanale Youtube Programa de Pós-Graduçao em Letras UFPR.

Link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=aJvbAb0EMzI.

---

Wydanie specjalne czasopisma "Qorpus": Literatura i kultura polska

Z przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym ukazał się specjalny numer czasopisma „Qorpus" poświęcony literaturze i kulturze polskiej. Czasopismo składa się prawie w całości z tekstów wykładowców i studentów polonistyki.

Oto linki:

To wydanie specjalne w pewien sposób dokumentuje działalność, która trwa od 13 lat na polonistyce na UFPR i jestem niezmiernie szczęśliwy, że oprócz wkładu moich kolegów Alicji Goczyły Ferreiry i Marcelo Paiva de Souzy, zawiera pracę naszych absolwentów: Eneidy Favre, pierwszej absolwentki kierunku, a obecnie tłumaczki, Luiza Henrique Budanta, Márcii Kovalczyk, Mileny Woitovicz Cardoso, Sary Adriany Voltolini i Jonathana Mendesa Carisa. Ponadto mogliśmy liczyć na wkład studentów polonistyki, innych kierunków filologicznych oraz Podyplomowego Programu Filologii UFPR.

Z wyjątkiem jednego tłumaczenia, wszystkie prezentowane tutaj teksty powstały w ramach naszej polonistyki lub mają swoje korzenie bezpośrednio z nią związane. Niniejsze wydanie służy jako dokumentacja rozwoju, który miał miejsce w dziedzinie brazyljskiej polonistyki na przestrzeni lat, od momentu powstania kierunku. Należy jednak pamiętać, że wydanie to ta nie odzwierciedla bezpośrednio prac, które mają miejsce również w dziedzinie językoznawstwa i polskiej dydaktyki, a zatem jest tylko ułamkiem, próbką wszystkiego, co jest realizowane.

(Piotr Kilanowski, w Prezentacji Numeru)

---

Rozmowa o Brunonie Schulzu

http://meet.google.com/pmh-jvdm-mia

---

Spotkania z poezją polską - dialogi

Link: https://www.youtube.com/watch?v=d8ryTfuAZPQ

---

Wszystkie informacje zawarte na tej stronie i wszystkich jej podstronach służą celom edukacyjno-badawczym i informacyjnym.
---

Kontakt

Zostaw wiadomość dla naszego zespołu.