---

Kim jesteśmy

Nasza historia

Centrum Badań Polonistycznych (CEPOL) to przestrzeń badania i upowszechniania kultur, literatur i języków Polski oraz jej potomków. Centrum zostało założone w 2020 roku przez Piotra Kilanowskiego, wykładowcę na kierunku polonistyki w Departamencie Filologii Polskiej, Niemieckiej i Klasycznej. Powstanie Centrum było możliwe dzięki współpracy Sektora Humanistycznego Uniwersytetu Federalnego Stanu Paraná i Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie oraz wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Centrum promuje kursy otwarte, upowszechnia badania prowadzone przez nauczycieli i studentów polonistyki oraz posiada przestrzeń badawczą i dydaktyczną ze specjalistyczną biblioteką. Wśród projektów CEPOL znajdują się: digitalizacja archiwów historycznych Polonii i jej potomków w Brazylii, grupa tłumaczeniowa, której członkami są nauczyciele, studenci i absolwenci polonistyki oraz grupa badawcza zajmująca się studiowaniem literatury polskiej.

Nasz zespół

Piotr Kilanowski

Koordynator

Piotr Kilanowski mieszka w Brazylii od 1990 roku, a od 2009 roku jest wykładowcą na Uniwersytecie Federalnym Parany. Jest założycielem i koordynatorem Centrum Badań Polonistycznych. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Brasílii (UnB) i Uniwersytecie Federalnym Stantu Santa Catarina (UFSC). Zajmuje się literaturą polską. Jest także tłumaczem, głównie poezji polskiej.

Alicja Goczyła Ferreira

Wicekoordynator

Ukończyła studia magisterskie na kierunku językoznawstwa na Uniwersytecie Federalnym Parany (UFPR), gdzie Od 2014 roku wykłada język i literaturę polską na kierunku filologii polskiej. Posiada doświadczenie w zakresie filologii, ze szczególnym uwzględnieniem nowożytnych języków obcych. W latach 2006-2014 pracowała jako lektorka języka polskiego w Centrum Językowym UFPR. Zajmuje się badaniem historii polskiej imigracji oraz języka polskiego w Brazylii. Aktulanie doktorantka w dziedzinie językoznawstwa na Uniwersytecie Federalnym Stanu Santa Catarina.

Luiz Henrique Budant

Członek

Luiz Henrique Budant jest magistrantem filologii. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Federalnym Parany (2013), gdzie pracował również jako wykładowca na kontrakcie. W dziedzinie literatury jego badania koncentrują się na polskiej literaturze międzywojennej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Brunona Schulza, koncentrując się na koncepcji języka rozwijanej zarówno w twórczości literackiej autora, jak i w jego listach i tekstach krytycznych publikowanych w polskich czasopismach tego okresu. Pracuje również jako tłumacz.

Marcos Nogas

Członek

Z Kurytyby, ambitny erudyta, wieczny "antyfronemofob", nieustannie dążący do bycia lepszym.

Matheus Moreira Pena

Członek

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Federalnym Parany (UFPR). Pracował jako lektor języka polskiego w projekcie "Licenciar" oraz w Centrum Języków i Międzykulturowości UFPR. Tłumacz książki „Pożegnanie z Marią i inne opowiadania” Tadeusza Borowskiego. Interesuje się językami obcymi, translacją i lingwistyką.

Milena Woitovicz Cardoso

Członek

Ukończyła studia magisterskie w dziedzinie literaturoznawstwa na Uniwersytecie Federalnym w Paranie (2024), gdzie uzyskała dyplom również licencjat z polonistyki (2022) i historii (2011). Pracowała jako wykładowca na kontrakcie na polonistyce w tej samej instytucji (2023-2024). Jej badania koncentrują się na literaturze polskiej, zwłaszcza XX wieku. Pracuje również jako tłumaczka.

Sônia Eliane Niewiadomski

Członek

Jest wykładowczynią na Uniwersytecie Federalnym Parany (UFPR) oraz doktorantką w dziedzinie językoznawstwa na Uniwersytecie w São Paulo. Ukończyła polonistykę na UFPR. Posiada doświadczenie w zakresie filologii, ze szczególnym uwzględnieniem nowożytnych języków obcych, nauczania i uczenia się języka polskiego jako obcego.

Taís Machado Soares

Członek

Studentka polonistyki na UFPR. Stypendystka Instytucjonalnego Programu Stypendialnego Inicjacji Naukowych (PIBIC), Informacja 2024.

---

Wszystkie informacje zawarte na tej stronie i wszystkich jej podstronach służą celom edukacyjno-badawczym i informacyjnym.
---

Kontakt

Zostaw wiadomość dla naszego zespołu.